Imigranci w Europie

Imigranci w Europie

W 2018 roku wydano 3,2 mln pierwszych pozwoleń na pobyt w Unii Europejskiej obywatelom spoza UE. Najwięcej takich pozwoleń wydano…. w Polsce, bo aż 1/5 wszystkich decyzji.

Spośród 635 tys. decyzji ponad połowa (328 tys.) to pozwolenia w celu podjęcia pracy. Co ciekawe tylko 1/3 wszystkich imigrantów przyjechało do Unii w celu zarobkowym. Pozostali podawali za cel edukację, łączenie rodzin, ochronę (status uchodźcy i ochrona uzupełniająca) i inne.

Blisko 80% obywateli Ukrainy przyjechało właśnie do Polski, do Unii po raz pierwszy przyjechało ponad pół miliona Ukraińców!

Niestety imigracja nie zawsze jest rejestrowana. Z badań amerykańskiego instytutu Pew Reseach Center wynika, że w UE jest od 3,69 do 4,8 mln nieautoryzowanych imigrantów. To osoby, które czekają na rozpatrzenie wniosku o azyl, osoby, których wniosek został odrzucony, ale pozostały one w UE oraz ci, którzy po wygaśnięciu wizy nie wróciły do kraju ojczystego.

Najwięcej nielegalnych imigrantów mieszka w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Francji. Na szczęście w tej niechlubnej statystyce Polski nie ma w czołówce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *